طبیب چی

بازدید: 1,313
آیا قرص ضد بارداری ما را زیبا می‌کند؟

آیا قرص ضد بارداری ما را زیبا می‌کند؟

بعضی افراد معتقدند با ترکیب قرص ضد بارداری با آب یا الکل و مصرف موضعی آن می‌توان از ریزش مو و جوش‌های صورت رهایی یافت و صورتی زیبا تر داشت؛ در این اینفوگرافیک ما این اعدا را برسی می‌کنیم که به درسی یا نادرستی آن پی ببریم.

در ادامه این مطلب با طبیب چی همراه باشید.

استروژن از قدیم هورمون زیبایی زنانه نامیده می‌شد. محققان می‌گویند که میزان زیبایی، ظرافت و حتی سلامت جنسی خانم‌ها به مقدار ترشح این هورمون بستگی دارد. در مقابل، افزایش هورمون‌های مردانه ازجمله تستوسترون در بدن خانم‌ها جذابیت زنانه آنها را هم به‌شدت کاهش می‌دهد با این شنیده‌ها خیلی از خانم‌ها سریع قرص ضدبارداری تهیه می‌کنند تا بتوانند با هورمون‌های زنانه موجود در آنها از ریزش موی سر و پوست چرب و پر از جوش جلوگیری کنند.

قرص زیبایی

زیبایی با قرص ضدبارداری حقیقت یا شایعه؟

اسپیرونولاکتون یکی دیگر از داروهایی است که در این موارد تجویز می‌شود. این دارو اثرات هورمون‌های مردانه را در بدن خانم‌ها خنثی می‌کند اما تغییری در میزان ترشح هورمون‌ها ایجاد نمی‌کند؛ به همین دلیل در درمان موهای زائد، ریزش موی سر و جوش صورت نسبت به داروهای دیگر مصرف بیشتری دارد. اما داروهای ضدبارداری با داشتن ترکیبات استروژن و پروژسترون میزان هورمون‌های زنانه را بالا می‌برند و از این طریق مانع فعالیت هورمون‌های مردانه می‌شوند. در هر صورت اگر هر یک از این داروها توسط پزشک تجویز ‌شوند، جای نگرانی وجود ندارد.

مصرف موضعی

مصرف موضعی فایده‌ای ندارد

بعضی افراد معتقدند با ترکیب قرص ضدبارداری با آب یا الکل و مصرف موضعی آن می‌توان از ریزش مو و جوش‌های صورت رهایی یافت؛ درصورتی‌که این ادعا کاملا غلط است. چطور ممکن است چنین موضوعی حقیقت داشته باشد و فکر تولید این محصول به ذهن داروسازان و شرکت‌های دارویی نرسیده باشد؟! این داروها اصلا از طریق پوست جذب بدن نمی‌شوند و مصرف موضعی آنها تاثیری بر زیبایی پوست و مو نمی‌گذارند. همه داروسازان نیز از این موضوع مطلع هستند؛ بنابراین با به کار بردن این روش فقط پول خود را هدر می‌دهید و در عین حال به هیچ نتیجه‌ای هم نمی‌رسید.

انتخاب قرص

قرص ضدبارداری؛ شمشیر دو لبه

این قرص‌ها انواع مختلفی دارند و اغلب از ترکیب اتینیل استرادیول و پروژسترون تشکیل می‌شوند. این داروها را می‌توان بسته به میزان اتینیل استرادیول به کار رفته در آنها به قرص‌هایی با دوز بالا یا پایین دسته‌بندی کرد. بعضی از آنها اثر ضدهورمون مردانه داشته و بعضی دیگر این هورمون را تشدید می‌کنند. در حال حاضر بیشتر از قرص‌هایی با اثر ضد هورمون مردانه استفاده می‌شود؛ ازجمله یاسمین، یاز، دیان و مارولون. پیش از تجویز این داروها فرد باید حتما از لحاظ سابقه بیماری‌ها در خانواده، دیابت، فشار خون، وزن، مصرف دخانیات و سابقه لخته شدن خون بررسی شود.

اولین نفری باشید که نظر خود را وارد می‌کند

نظر خود را بیان کنید :