طبیب چی

مطالب و مقالات

بازدید: 787
Airstrip

Airstrip محصولی که صنعت پزشکی را دگرگون می‌کند

دقایقی پیش اپل دست به معرفی یک محصول انقلابی به نام Airstrip در صنعت پزشکی زد. دکتر کمرون پاؤل در رابطه با این اپلیکیشن که برای ساعت‌های اپل (Apple Watch) تولید شده است می‌گوید.

در ادامه مطلب با طبیب چی همراه باشید.

→ مشاهده ادامه مطلب

بازدید: 1,006
tik

تیک عصبی صوتی چیست؟

تیک عصبی به حرکات یا رفتارهای تکراری گفته می‌شود که به صورت غیرارادی در بخش‌های مختلفی از بدن بروز پیدا می‌کند. گاهی تیک‌ها ممکن است به صورت رفتارهای پیچیده‌تری خود را نشان بدهند مانند لمس کردن، بوییدن یا پریدن که در بسیاری موارد برای خود فرد یا اطرافیان ممکن است ناراحتی ایجاد کند.

در ادامه مطلب با طبیب چی همراه باشید.

→ مشاهده ادامه مطلب

بازدید: 1,312
آیا قرص ضد بارداری ما را زیبا می‌کند؟

آیا قرص ضد بارداری ما را زیبا می‌کند؟

بعضی افراد معتقدند با ترکیب قرص ضد بارداری با آب یا الکل و مصرف موضعی آن می‌توان از ریزش مو و جوش‌های صورت رهایی یافت و صورتی زیبا تر داشت؛ در این اینفوگرافیک ما این اعدا را برسی می‌کنیم که به درسی یا نادرستی آن پی ببریم.

در ادامه این مطلب با طبیب چی همراه باشید.

→ مشاهده ادامه مطلب

بازدید: 704
سبزیجات سفید بخورید!

سبزیجات سفید بخورید!

مصرف سبزیجاتی که به صورت طبیعی سفیدرنگ هستند، به تامین برخی از نیازهای ضروری بدن و در نتیجه سلامتی بیشتر کمک می کنند. بهترین روش برای به دست آوردن مواد مغذی بیشتر و آنتی اکسیدان های ضد بیماری، مصرف میوه‌ها و سبزیجات رنگی است. میوه‌ها و سبزیجات با رنگ روشن، نشان‌دهنده مواد غذایی گیاهی خاص هستند، مانند کاروتنوئیدها که در گیاهان نارنجی‌ رنگ یا آنتوسیانین که در گیاهان آبی‌ رنگ موجود است و می‌توانند در جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان موثر باشند. اما این به معنای اجتناب از مصرف گیاهان سفید نیست. سبزیجات سفید حاوی مواد مغذی سودمند و ضروری گیاهی از جمله ویتامین C، ویتامین D، فیبر، پتاسیم و کلسیم هستند. سبزیجات سفید شامل سیب زمینی، گل کلم، قارچ و پیاز می باشد که هرکدام حاوی برخی ویتامینها هستند و برای سلامتی مفید می باشند.

در ادامه مطلب با طبیب چی همراه باشید.

→ مشاهده ادامه مطلب

بازدید: 420
میدونی پاستوریزه‌ چرا پاستوریزه‌ است؟!

میدونی پاستوریزه‌ چرا پاستوریزه‌ است؟!

لویی پاستور در تاریخ ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲ میلادی در شاتو ویله نوولتان از ایالت ژورا زاده شد. شهرت وی مدیون شناخت نقش باکتری‌ها در بروز بیماری و کشف واکسن ضد هاری می‌باشد. همچنین عمل پاستوریزه‌ کردن که مأخوذ از نام اوست، از ابداعات این دانشمند شهیر است. پاستور نتایج مطالعات خود را در سوم اوت ۱۸۵۷ به‌آکادمی علوم در شهر (لیل) ارائه و فرضیهٔ خود را مبنی بر تأثیر موجودات ذره بینی و نفوذ اکسیژن در اجسام، و تجزیهٔ آن‌ها، اثبات نمود. کشف واکسن ضد هاری نیز از جمله دست‌آوردهای لویی پاستور است که تا به‌امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاستور در سن ۷۳ سالگی در اثر عوارض سکته مغزی که اولین مورد آن در ۱۸۶۸ اتفاق افتاد و باعث فلج شدن سمت چپ بدنش شد، درگذشت.

در ادامه مطلب با طبیب چی همراه باشد.

→ مشاهده ادامه مطلب

بازدید: 485
جان حاکمان در دست یک پزشک!

جان حاکمان در دستان یک پزشک!

ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا مشهور به ابوعلی سینا، ابن سینا و پورسینا پزشک و شاعر ایرانی و از مشهورترین و تاثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران زمین است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد. وی نویسنده کتاب شفا یک دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و قانون فی الطب یکی از معروفترین آثار تاریخی پزشکی است. ابن سینا در دوران حاکمان شهرهای مختلف محبوبیت خاصی داشتند چون جان حاکمان را از بیماریهای سختی که طبیبان بسیاری نتوانسته بودند معالجه کنند، نجات داده بود. به بزرگداشت ایشان زادروزشان (اول شهریور) را روز پزشک نامیدند.

در ادامه مطلب با طبیب چی همراه باشید.

→ مشاهده ادامه مطلب

بازدید: 527
بزرگترین و مجهزترین بیمارستان بندرعباس

بزرگترین و مجهزترین بیمارستان بندرعباس

«بیمارستان شهید محمدی» در سال ۱۳۵۷ خورشیدی باظرفیت ۴۵۰ تخت ثابت تأسیس شده است، و در حال حاضر ۳۷۶ تخت دایر دارد. بپاس رشادتهای شهید امیر سرلشکر خلبان مسعود محمدی، بیمارستان بزرگ شهر بندرعباس با نامشان مبارک شده است . که در سال ۱۳۹۲ دوره ریاست دکتر محمودرضا مسعودی متخصص داخلی به بیمارستان پیامبر اعظم تغییر نام پیدا کرد!! در ادامه مطلب با طبیب چی همراه باشید.

→ مشاهده ادامه مطلب